Czym jest arteterapia i jak zostać arteterapeutą?

Dodaj komentarz

Główną formą leczenia zawsze powinny być farmaceutyki i zabiegi zalecone przez specjalistę z danej dziedziny. Dawno jednak zostało udowodnione, że samopoczucie ma ogromny wpływ na powrót do zdrowia. I dlatego właśnie w leczeniu niejednokrotnie pojawiają się terapie dodatkowe oparte na sztuce i rozrywce. Patch Adams spopularyzował inicjatywy w stylu Doktor Klaun - opierają się one na wizytach artystów, rozśmieszających najmłodszych pacjentów (a niekiedy też tych starszych). Osobnym zagadnieniem jest tutaj arteterapia. Opiera się na wszelkiego rodzaju zajęciach twórczych - malowaniu, rysowaniu, wycinaniu, przygotowywaniu sztuk teatralnych, niekiedy też tańcu.

Kurs arteterapii w SensArte w Warszawie

Jak zostać arteterapeutą?Arteterapeuta powinien przede wszystkim mieć zacięcie i miłość do tworzenia. Powinien z dziecięcą wręcz pasją rysować, malować, szyć oraz wymyślać nowe i nietypowe formy twórczości. Oczywiście samo umiłowanie sztuki nie wystarczy. Potrzebne są jeszcze umiejętności. Arteterapeuci zazwyczaj są biegli w kilku dziedzinach artystycznych. Biegle posługują się pędzlem, węglem i ołówkiem. Wielu z nich potrafi także tańczyć i grać na instrumentach. Żyjemy w dwudziestym pierwszym wieku, więc powinno być dosyć oczywiste, że umiejętność tworzenia na komputerze również jest w cenie.

Do tego należy dołożyć umiejętności dydaktyczne. Arteterapeuta powinien też szczycić się talentem do przekazywania swojej wiedzy. I właśnie w tym ostatnim mogą pomóc kursy arteterapii, które odbywają się w warszawskim Centrum Arteterapii SensArte.

Jakie są cele arteterapii?

Tego typu wsparcie w leczeniu stosowane jest głównie wobec osób starszych lub z niepełnosprawnościami umysłowymi. Celem zajęć jest nadanie celu i skupienie na nim myśli. Wszelkiego rodzaju działania twórcze pomagają też rozładować emocje, zapanować nad stresem oraz wyrazić siebie. Całość tego postępowania ma też pobudzić neurony i układ nerwowy do działania. Pod tym linkiem dowiesz się więcej o tym, czym jest arteterapia oraz jakie są jej cele.

Arteterapia w Centrum Arteterapii SensArte w WarszawieJakie są dziedziny arteterapii?W obrębie arteterapii możemy wyróżnić bardzo szeroką gamę poczynań artystycznych:

  • muzykoterapia - opiera się na słuchaniu i przede wszystkim tworzeniu muzyki. Pacjenci w tym wypadku uczą się gry na instrumentach oraz w niektórych wypadkach zakładają zespoły.
  • choreoterapia - opiera się oczywiście na tańczeniu. Pacjenci biorą udział w przygotowywaniu i tworzeniu układów choreograficznych.
  • biblioterapia - tutaj uczestnicy zajęć czytają dzieła literackie oraz tworzą własne.
  • fototerapia - oglądanie zdjęć, a także nauka obsługi aparatu i wykonywania własnych fotografii. Dodatkowy element może stanowić obróbka zdjęć w ciemni lub za pomocą oprogramowania komputerowego.
  • filmoterapia - zajęcia mało popularne ze względu na swój stopień skomplikowania. Podczas nich uczestnicy biorą udział w przygotowywaniu produkcji filmowych.
  • plastykoterapia - najpopularniejsze dziedzina leczenia sztuką. Pacjenci malują, rysują lub rzeźbią. Na zajęciach mogą też pojawić się kolaże lub elementy montażu komputerowego.

 

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Wszelkie prawa zastrzeżone.