Skip to main content

Czym jest arteterapia i jak zostać arteterapeutą?

Główną formą leczenia zawsze powinny być farmaceutyki i zabiegi zalecone przez specjalistę z danej dziedziny. Dawno jednak zostało udowodnione, że samopoczucie ma ogromny wpływ na powrót do zdrowia. I dlatego właśnie w leczeniu niejednokrotnie pojawiają się terapie dodatkowe oparte na sztuce i rozrywce. Patch Adams spopularyzował inicjatywy w stylu Doktor Klaun - opierają się one na wizytach artystów, rozśmieszających najmłodszych pacjentów (a niekiedy też tych starszych). Osobnym zagadnieniem jest tutaj arteterapia. Opiera się na wszelkiego rodzaju zajęciach twórczych - malowaniu, rysowaniu, wycinaniu, przygotowywaniu sztuk teatralnych, niekiedy też tańcu.

Kurs arteterapii w SensArte w Warszawie

Jak zostać arteterapeutą?

Arteterapeuta powinien przede wszystkim mieć zacięcie i miłość do tworzenia. Powinien z dziecięcą wręcz pasją rysować, malować, szyć oraz wymyślać nowe i nietypowe formy twórczości. Oczywiście samo umiłowanie sztuki nie wystarczy. Potrzebne są jeszcze umiejętności. Arteterapeuci zazwyczaj są biegli w kilku dziedzinach artystycznych. Biegle posługują się pędzlem, węglem i ołówkiem. Wielu z nich potrafi także tańczyć i grać na instrumentach. Żyjemy w dwudziestym pierwszym wieku, więc powinno być dosyć oczywiste, że umiejętność tworzenia na komputerze również jest w cenie.

Do tego należy dołożyć umiejętności dydaktyczne. Arteterapeuta powinien też szczycić się talentem do przekazywania swojej wiedzy. I właśnie w tym ostatnim mogą pomóc kursy arteterapii, które odbywają się w warszawskim Centrum Arteterapii SensArte.

Jakie są cele arteterapii?

Tego typu wsparcie w leczeniu stosowane jest głównie wobec osób starszych lub z niepełnosprawnościami umysłowymi. Celem zajęć jest nadanie celu i skupienie na nim myśli. Wszelkiego rodzaju działania twórcze pomagają też rozładować emocje, zapanować nad stresem oraz wyrazić siebie. Całość tego postępowania ma też pobudzić neurony i układ nerwowy do działania. Pod tym linkiem dowiesz się więcej o tym, czym jest arteterapia oraz jakie są jej cele.

Arteterapia w Centrum Arteterapii SensArte w Warszawie

Jakie są dziedziny arteterapii?

W obrębie arteterapii możemy wyróżnić bardzo szeroką gamę poczynań artystycznych:

  • muzykoterapia - opiera się na słuchaniu i przede wszystkim tworzeniu muzyki. Pacjenci w tym wypadku uczą się gry na instrumentach oraz w niektórych wypadkach zakładają zespoły.
  • choreoterapia - opiera się oczywiście na tańczeniu. Pacjenci biorą udział w przygotowywaniu i tworzeniu układów choreograficznych.
  • biblioterapia - tutaj uczestnicy zajęć czytają dzieła literackie oraz tworzą własne.
  • fototerapia - oglądanie zdjęć, a także nauka obsługi aparatu i wykonywania własnych fotografii. Dodatkowy element może stanowić obróbka zdjęć w ciemni lub za pomocą oprogramowania komputerowego.
  • filmoterapia - zajęcia mało popularne ze względu na swój stopień skomplikowania. Podczas nich uczestnicy biorą udział w przygotowywaniu produkcji filmowych.
  • plastykoterapia - najpopularniejsze dziedzina leczenia sztuką. Pacjenci malują, rysują lub rzeźbią. Na zajęciach mogą też pojawić się kolaże lub elementy montażu komputerowego.
Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze komentarze

Zawsze myślałem, że klimatyzacja to tylko dodatkowy wydatek i niepotrzebne zużycie prądu, ale ten artykuł pokazał mi, że się mylę. Okazuje się, że nowoczesne urządzenia mogą być nie tylko efektywne, ...
Pamiętam, jak kiedyś wybrałam listwy w innym kolorze niż podłoga... Jednym słowem — tragedia! Nigdy już nie popełnię tego błędu. Warto odwiedź zaufany sklep, by pomógł nam dokonać tego (wbrew ...
Kamil 3 miesięcy temu Prywatna opieka dla Twoich dzieci
Moje dzieci chodzą do sprawdzonego przedszkola niepublicznego i z żoną jesteśmy bardzo zadowoleni z wyboru. Kiedy odbieramy dzieciaki, widzimy, że organizacja jest na wysokim poziomie, a wychowawczynie podchodzą do dzieci ...
Jestem z Tarnowa i bardzo polecam odwiedzenie tego miasta, jeśli ktoś jeszcze się zastanawia. Na pewno jest ono spokojniejsze niż te większe polskie miasta i można tu odetchnąć i odpocząć ...
Marlena 4 miesięcy temu Domowe sushi — jak je zrobić?
Cały czas myślę o wykonaniu sushi w domu, ale nie wiem, jak się do tego zabrać! Wykonywanie tego dania wydaje się mega skomplikowane i czasochłonne! Co więcej, mam już swoją ...