Jak odnowić drewniane meble? - Zdradzamy sprawdzone techniki!

Dodaj komentarz

Drewniane meble są niezwykle trwałe i piękne, często uznawane są za luksusowe, jeśli wykonano je z litego drewna. Już od pierwszego spojrzenia widać ich przewagę nad tańszymi materiałami, takimi jak płyta wiórowa i sklejka. Meble z drewna zyskują wraz z wiekiem, jeśli poddawane są odpowiedniej renowacji. W jaki sposób dbać o drewniane meble, by przez długi czas wyglądały wyjątkowo i dostojnie?

odnawianie mebli warszawa

Jak przygotować drewniane meble do renowacji?

Renowacja mebli to pokrycie powierzchni mebla nową warstwą ochronną, można także usunąć starą warstwę, jeśli jest zniszczona. Jednym ze sposobów na utrzymanie drewnianych mebli w dobrym stanie jest Renowacja Mebli Stare na Nowe, która gwarantuje odpowiednie działania mające na celu przywrócenie pięknego wyglądu każdej powierzchni mebla. Często wystarczy drewniane meble przemyć miękką ściereczką, by ściągnąć z nich brud. Jednak, jeśli są zniszczone można dokonać renowacji metodą mechaniczną lub ręczną. Najbezpieczniej jednak oddać meble w ręce fachowców, który profesjonalnie odnowią drewniany wystrój w naszym domu. 

Meble należy koniecznie oczyścić ze starych sfatygowanych powłok. Meble olejowane czyści się bardzo łatwo, poprzez szlifowanie papierem ściernym. Drewno pokryte lakierem lub farbą należy oczyścić ręcznie skrobaczką, papierem ściernym oraz nożem stolarskim. Przy dużych powierzchniach mebli stosuje się szybsza metodę mechaniczną, czyli szlifierka i opalarka. Profesjonalne oczyszczenie drewna polega na użyciu chemicznych środków, które skutecznie usuną zniszczony lakier. Po odpowiedniej wstępnej obróbce ukazuje się lite surowe drewno, w którym mogą pojawić się pęknięcia. Po ich wypełnieniu specjalną szpachlą można mebel oszlifować, by jego powierzchnia była gładka i gotowa do następnych kroków.

Renowacja mebli drewnianych - możliwe metody 

Odnowienia mebli drewnianych można dokonać na kilka sposobów:

  • Malowanie farbą
  • Woskowanie
  • Lakierowanie

Farba kredowa pozwala odmienić drewniane meble i nadać im drugie życie. Używając odpowiedniej farby można nadać meblom trwałą powłokę, która jest odporna na czynniki zewnętrzne. Produkty takie jak farby kredowe do mebli pozwalają dopasować je do wnętrz w różnych stylu, szczególnie rustykalnym, angielskim lub vintage. Pozostawiają matową powierzchnię, którą można postarzać i cieniować, do tego jest to rozwiązanie ekologiczne.

malowanie mebli farbą kredową

Woskowanie mebli drenianych to zabezpieczanie drewna poprzez zamykanie jego porów, drewno nie nasiąka wodą, a jego powierzchnia jest niezwykle gładka. Wosk może być bezbarwny lub można wybrać odcień pasujący do wystroju wnętrza. Woskowania można dokonywać na bieżąco, gdy pojawią się drobne zarysowania czy plamy. Do surowego drewna najlepiej sprawdzą się woski płynne, do dużych powierzchni lepiej użyć wosku w paście, który jest trochę twardszy. Wosk zabezpiecza przed wilgocią jednak tylko powierzchniowo, jeśli drewno jest używane w bardziej wymagających pomieszczeniach jak łazienka lub kuchnia lepiej wybrać mocniejszą opcję renowacji.

Popularną metodą jest lakierowanie, które nadaje drewnianym meblom trwałości. Lakierowanie jest niezwykle proste, powierzchnia szybko wysycha, szczególnie przy lakierach wodnych, które są ekologiczne i posiadają niebyt drażniący zapach. Lakier pozwala osiągnąć wysoki połysk drewnianej powierzchni.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Wszelkie prawa zastrzeżone.