Skip to main content

Jak wybrać baterię do koncentratora tlenu i co warto wiedzieć przed zakupem?

Koncentratory tlenu cieszą się coraz większą popularnością wśród osób, borykających się z chorobami układu oddechowego o różnym podłożu. Dzięki bateriom, urządzenia te mogą pracować do kilku godzin na jednym ładowaniu, co z kolei zwiększa mobilność pacjentów i umożliwia im przebywanie poza miejscem zamieszkania. Czym charakteryzują się baterie do koncentratorów i na co zwrócić szczególną uwagę przy ich wyborze?

Baterie do koncentratorów tlenu - co warto wiedzieć?

Jakie możliwości stwarzają przenośne koncentratory tlenu?

Przenośne koncentratory tlenu to urządzenia, stworzone z myślą o osobach, zmagających się z chorobami układu oddechowego, które chcą zachować pełną mobilność oraz aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym. Charakteryzują się one lekkością, niezawodnością i wydajnością, pozwalającą na wykonywanie obowiązków zawodowych, aktywność fizyczną poza domem, spacery, podróżowanie czy spotkania ze znajomymi. Takie koncentratory mogą być zasilane elektrycznie, np. w trakcie jazdy samochodem, ale również i baterią.

Warto pamiętać o tym, że wynajem sprzętu medycznego, a przede wszystkim wypożyczanie przenośnych koncentratorów tlenu na baterie jest coraz bardziej popularne. Oprócz odpowiedniego koncentratora ważne są też parametry baterii używanej w koncentratorach tlenu, jak długo będzie pracować urządzenie, na co warto zwrócić szczególną uwagę, wybierając najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Od czego zależy częstość ładowania koncentratora tlenu?

Przenośny koncentrator tlenu pobiera gaz z otoczenia, a następnie odpowiednio go filtruje tak, by do pacjenta trafiało powietrze wysoce nasycone w życiodajny tlen. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest wykorzystanie odpowiedniej baterii. W świetle tej koncepcji niezwykle istotnym zagadnieniem staje się częstotliwość ładowania akumulatora, bo to właśnie ona determinuje w znacznym stopniu możliwości pacjenta. To, jak często należy ładować baterie, zależy przede wszystkim od rodzaju zastosowanego akumulatora oraz parametrów wybranego sprzętu. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj również zalecany przez producenta cykl ładowania i rozładowywania i to właśnie producent powinien dostarczyć niezbędnych informacji w tym zakresie. Na ogół umieszczane są one w instrukcji, dołączonej do wybranego przez pacjenta koncentratora tlenu.

Jak długo działają baterie do koncentratora?

W nowoczesnych koncentratorach tlenu, które można nabyć na stronie koncentratory tlenu wypożyczalnia najczęściej używane są baterie o ogniwach litowo-jonowych. Ich pojemność jest zróżnicowana, co warto mieć na uwadze, podejmując ostateczną decyzję. Dla przykładu bateria do przenośnego urządzenia marki Eclipse będzie pracować ok. 2,4 godziny przy przepływie ciągłym 2,0 l/min. Ta sama bateria przy przepływie pulsacyjnym pracuje już o ponad godzinę dłużej. Taki czas działania nie jest jednak standardem, jeśli chodzi o nowoczesne baterie do przenośnych koncentratorów tlenu. Na rynku dostępne są bowiem modele, pozwalające nawet na 4 do prawie 5 godzin pracy, co uzależnione będzie przede wszystkim od:

  • wskaźnika BMP, czyli oddechów pacjenta na minutę,
  • ustawionego przepływu tlenu.

Jaką baterię do koncentratora tlenu wybrać?

Na co zwrócić uwagę, wybierając baterię do koncentratora?

Wybierając baterię do koncentratora tlenu, warto zwrócić uwagę nie tylko na czas pracy, ale również i na kilka innych czynników, warunkujących komfort użytkowania, a w konsekwencji również satysfakcję z podjętej decyzji. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje wiele opcji ładowania, dzięki którym możliwe staje się szybkie przywrócenie sprawności urządzenia, niezależnie od miejsca, w którym aktualnie znajduje się pacjent. Na ogół baterie do koncentratorów tlenu ładowane są:

  • zasilaczem prądu stałego, podłączonym do samochodowej zapalniczki, co znacznie zwiększa mobilność pacjenta, umożliwiając mu zarówno krótsze, jak i znacznie dłuższe podróże,
  • zasilaczem prądu zmiennego, podłączanym do gniazda ściennego.

Wśród innych aspektów, na które należy zwrócić szczególną uwagę w trakcie zakupu, wymienia się również rozmiar i wagę akumulatora, wpływające bezpośrednio na komfort użytkowania.

Czym jest bateria regenerowana i jakie posiada zalety?

Regenerowanie baterii sprowadza się do wymiany starych ogniw na nowe oraz do przeprogramowania elektroniki sterującej, dzięki czemu akumulator zachowuje producenckie parametry. Wśród największych korzyści takiego rozwiązania wymienia się:

  • oszczędność pieniędzy, których nie trzeba wydawać na zakup nowej baterii,
  • poprawę wydajności akumulatora i zwiększenie jego mocy,
  • dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu,
  • ochronę środowiska naturalnego dzięki zahamowaniu procesu wytwarzania odpadów.

Kupując baterię regenerowaną należy jednak upewnić się, że produkt pochodzi od renomowanego dostawcy, co gwarantuje efektywną pracę i jej bezpieczeństwo.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze komentarze

Wow, pierwszy raz spotykam się z takim pojęciem jak arteterapia. Bardzo ciekawy temat! Będę musiała też go wypróbować na własnej skórze! Macie jakąś godną polecenia arteterapeutkę w Warszawie? Będę wdzięczna ...
Od dłuższego czasu zastanawiam się nad wydaniem książki, nad którą pracuję już od kilku lat. Nie wiem, czy chcę upubliczniać moją twórczość, którą do tej pory pisałam do szuflady. Bardzo ...
Mimo że praktycznie dopiero rozpoczęły się wakacje, ja już myślę o Sylwestrze! 🤣 To mój ulubiony czas w roku — zima, święta z rodziną, Nowy Rok z najbliższymi. Myślę, że wasza propozycja ...
Zawsze myślałem, że klimatyzacja to tylko dodatkowy wydatek i niepotrzebne zużycie prądu, ale ten artykuł pokazał mi, że się mylę. Okazuje się, że nowoczesne urządzenia mogą być nie tylko efektywne, ...
Pamiętam, jak kiedyś wybrałam listwy w innym kolorze niż podłoga... Jednym słowem — tragedia! Nigdy już nie popełnię tego błędu. Warto odwiedź zaufany sklep, by pomógł nam dokonać tego (wbrew ...