Przejdź do głównej treści

Na czym polega umowa o zakazie konkurencji i jak ją sprawdzić?

Umowa o zakazie konkurencji chroni interesy pracodawcy przed potencjalnie szkodliwymi działaniami ze strony pracownika na rzecz firmy. Dotyczy nie tylko umów o pracę, ale także umów cywilno-prawnych, agencyjnych i między przedsiębiorstwami. Może obowiązywać w trakcie trwania stosunku pracy i po jego ustaniu — ale w tym ostatnim przypadku pracownikowi należy się odszkodowanie. Zapis o zakazie konkurencji wymaga odrębnej umowy w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Przeczytaj, na czym polega umowa o zakazie konkurencji i jak sprawdzić, czy jest ważna. 

Zakaz konkurencji umowa - na czym polega?

Umowa o zakazie konkurencji — na czym polega?

Umowa o zakazie konkurencji ogranicza w pewnym stopniu możliwości zawodowe pracownika. Jednak, gdy opiera się na równowadze i chroni zarówno interesy pracodawcy, jak i prawa pracownika, jest legalna i akceptowana w prawie pracy.

Podpisując umowę o zakazie konkurencji, pracownik zobowiązuje się, że:

  • nie będzie prowadził własnej działalności gospodarczej w tej samej branży co pracodawca,
  • nie zatrudni się na innym stanowisku w firmie konkurencyjnej wobec działalności pracodawcy.

W artykule "Umowa o zakazie konkurencji - 3 najważniejsze rzeczy, o których musisz pamiętać podczas jej zawierania" przeczytasz, na co zwrócić szczególną uwagę, zanim podpiszesz umowę o zakazie konkurencji

Umowa o zakazie konkurencji — jakie są jej kluczowe elementy?

Skuteczna umowa o zakazie konkurencji sprawiedliwie chroni interesy pracodawcy i prawa pracownika. Uwzględnia pozycję pracownika w firmie i jego sytuację zawodową. Jasno określa warunki zakazu. Dlatego też istnieją elementy, które każda umowa o zakazie konkurencji musi zawierać. Należą do nich:

  • strony umowy, 
  • zakres zakazu, 
  • czas obowiązywania zakazu,
  • skutki prawne i finansowe dla pracownika, gdy ten naruszy umowę, 
  • wysokość odszkodowania dla pracownika, gdy zakaz konkurencji obowiązuje po ustaniu stosunku pracy,
  • warunki rozwiązania umowy o zakazie konkurencji.

Na stronie https://www.mecenasbogna.com/umowa-zakaz-konkurencji znajdziesz szczegółowe informacje o tym, co powinna zawierać zgodna z prawem umowa o zakazie konkurencji. 

Co trzeba wiedzieć o umowie o zakaz konkurencji?

Umowa o zakazie konkurencji — jak sprawdzić, czy jest ważna?

Gdy umowa o zakazie konkurencji narusza interesy jednej ze stron, nie jest zgodna z prawem. Można ją uznać za nieważną, gdy:

  • nie określa jasno zakresu zakazu konkurencji ani czasu jego obowiązywania, 
  • zbyt restrykcyjnie i nieproporcjonalnie do ochrony interesów pracodawcy ogranicza prawa pracownika do swobodnego wyboru miejsca pracy,
  • nadmiernie ogranicza możliwości zawodowe pracownika po rozwiązaniu stosunku pracy lub przewiduje zbyt niskie odszkodowanie za czas obowiązywania zakazu w tym okresie.

Gdy treść zapisu o zakazie konkurencji budzi Twoje wątpliwości, negocjuj z pracodawcą warunki umowy lub skorzystaj z pomocy prawnika.  

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze komentarze

Dzięki za jasne wyjaśnienie! Nie zdawałem sobie sprawy, jak transkrypcja może ułatwić pracę i analizę nagrań. Teraz widzę, że to bardzo praktyczna sorawa
Wypożyczenie zsypu do gruzu okazało się genialnym rozwiązaniem! Sprawnie poszło, mniej bałaganu, a koszty niewielkie. Na pewno skorzystam ponownie przy remoncie.
Świetny artykuł! Szkło w łazience to naprawdę eleganckie i praktyczne rozwiązanie. Zainspirowaliście mnie do wprowadzenia zmian w moim wnętrzu!
Wow, pierwszy raz spotykam się z takim pojęciem jak arteterapia. Bardzo ciekawy temat! Będę musiała też go wypróbować na własnej skórze! Macie jakąś godną polecenia arteterapeutkę w Warszawie? Będę wdzięczna ...
Od dłuższego czasu zastanawiam się nad wydaniem książki, nad którą pracuję już od kilku lat. Nie wiem, czy chcę upubliczniać moją twórczość, którą do tej pory pisałam do szuflady. Bardzo ...