Na czym polega umowa o zakazie konkurencji i jak ją sprawdzić?
Umowa o zakazie konkurencji chroni interesy pracodawcy przed potencjalnie szkodliwymi działaniami ze strony pracownika na rzecz firmy. Dotyczy nie tylko umów o pracę, ale także umów cywilno-prawnych, agencyjnych i między przedsiębiorstwami. Może obowiązywać w trakcie trwania stosunku pracy i po jego ustaniu — ale w tym ostatnim przypadku pracownikowi należy się odszkodowanie. Zapis o zakazie konkurencji wymaga odrębnej umowy w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Przeczytaj, na czym polega umowa o zakazie konkurencji i jak sprawdzić, czy jest ważna.
Umowa o zakazie konkurencji — na czym polega?
Umowa o zakazie konkurencji ogranicza w pewnym stopniu możliwości zawodowe pracownika. Jednak, gdy opiera się na równowadze i chroni zarówno interesy pracodawcy, jak i prawa pracownika, jest legalna i akceptowana w prawie pracy.
Podpisując umowę o zakazie konkurencji, pracownik zobowiązuje się, że:
- nie będzie prowadził własnej działalności gospodarczej w tej samej branży co pracodawca,
- nie zatrudni się na innym stanowisku w firmie konkurencyjnej wobec działalności pracodawcy.
W artykule "Umowa o zakazie konkurencji - 3 najważniejsze rzeczy, o których musisz pamiętać podczas jej zawierania" przeczytasz, na co zwrócić szczególną uwagę, zanim podpiszesz umowę o zakazie konkurencji.
Umowa o zakazie konkurencji — jakie są jej kluczowe elementy?
Skuteczna umowa o zakazie konkurencji sprawiedliwie chroni interesy pracodawcy i prawa pracownika. Uwzględnia pozycję pracownika w firmie i jego sytuację zawodową. Jasno określa warunki zakazu. Dlatego też istnieją elementy, które każda umowa o zakazie konkurencji musi zawierać. Należą do nich:
- strony umowy,
- zakres zakazu,
- czas obowiązywania zakazu,
- skutki prawne i finansowe dla pracownika, gdy ten naruszy umowę,
- wysokość odszkodowania dla pracownika, gdy zakaz konkurencji obowiązuje po ustaniu stosunku pracy,
- warunki rozwiązania umowy o zakazie konkurencji.
Na stronie https://www.mecenasbogna.com/umowa-zakaz-konkurencji znajdziesz szczegółowe informacje o tym, co powinna zawierać zgodna z prawem umowa o zakazie konkurencji.
Umowa o zakazie konkurencji — jak sprawdzić, czy jest ważna?
Gdy umowa o zakazie konkurencji narusza interesy jednej ze stron, nie jest zgodna z prawem. Można ją uznać za nieważną, gdy:
- nie określa jasno zakresu zakazu konkurencji ani czasu jego obowiązywania,
- zbyt restrykcyjnie i nieproporcjonalnie do ochrony interesów pracodawcy ogranicza prawa pracownika do swobodnego wyboru miejsca pracy,
- nadmiernie ogranicza możliwości zawodowe pracownika po rozwiązaniu stosunku pracy lub przewiduje zbyt niskie odszkodowanie za czas obowiązywania zakazu w tym okresie.
Gdy treść zapisu o zakazie konkurencji budzi Twoje wątpliwości, negocjuj z pracodawcą warunki umowy lub skorzystaj z pomocy prawnika.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.