Najczęstsze pytania dotyczące skupu aut – odpowiedzi ekspertów
Sprzedaż auta do skupu jest coraz częściej praktykowaną formą jego zbycia. Temat ten obrósł jednak wieloma mitami. W naszym artykule postaramy się sprawdzić, ile jest w nich prawdy. Odpowiemy przy okazji na najczęściej pojawiające się pytania, dotyczące działania skupów. Pomogą nam w tym eksperci, znający od podszewki rynek motoryzacyjny.
Czy sprzedaż samochodu do skupu jest bardziej opłacalna niż samodzielne poszukiwanie nabywcy?
W wielu wypadkach — tak. Warto bowiem pamiętać, że poszukiwanie nabywcy auta na własną rękę może okazać się bardzo uciążliwe. Szczególnie złożonym problemem bywa sprzedaż pojazdu uszkodzonego lub niesprawnego — polecamy lekturę artykułu, zamieszczonego przez renomowany skup samochodów w Pomorskim, który omawia związane z tym kwestie. Na dodatek:
- Procedura samodzielnej sprzedaży pojazdu wiąże się z wieloma kosztami: trzeba zapłacić m.in. za ogłoszenia i przygotowanie auta do oględzin (sprzątanie wnętrza, myjnię, drobne naprawy). Niestety, usługi takie nie są tanie.
- Cena, za jaką można sprzedać auto, będzie spadać wraz z upływem czasu. Dłuższe oczekiwanie na finalizację transakcji może więc oznaczać dla nas spore straty finansowe.
- W trakcie poszukiwania nabywcy konieczne będzie ponoszenie kosztów utrzymania samochodu (np. opłacanie składek OC lub czynszu za garaż).
Wszystkich tych kosztów unikniemy jednak wówczas, gdy zdecydujemy się na sprzedaż auta do skupu. W rezultacie może okazać się, że jest to najbardziej dla nas opłacalna forma zbycia pojazdu.
Jakie auta można sprzedać do skupu?
Eksperci, których zapytaliśmy o opinię na ten temat, odpowiedzieli jednogłośnie: wszystkie. W praktyce zdarzają się oczywiście działające w tej branży podmioty, które specjalizują się w konkretnych typach pojazdów, są one jednak zdecydowaną mniejszością. Do skupu aut można więc sprzedać:
- samochody osobowe;
- pojazdy ciężarowe i specjalistyczne;
- motocykle;
- quady.
Najczęściej nie jest przy tym istotny stan techniczny — nawet wówczas, gdy samochód nie może poruszać się samodzielnie po drodze, skup aut będzie w stanie przetransportować go we własnym zakresie. Co do zasady podmioty z tej branży nie są jednak zainteresowane pojazdami, które obarczone są wadami prawnymi.
Czy usługi skupu aut są bezpłatne?
Zyskiem skupu aut jest różnica pomiędzy ceną, zapłaconą sprzedającemu pojazd, a kwotą, jaką przedsiębiorstwo otrzyma od jego nabywcy. W takim modelu działalności usługi skupu są — z punktu widzenia właściciela pojazdu — darmowe. Korzystając z nich, nie zapłacimy więc między innymi za:
- dojazd przedstawiciela firmy do miejsca, w którym znajduje się samochód;
- wycenę auta;
- transport niesprawnego pojazdu do siedziby skupu.
Nie zostaniemy obciążeni tego typu opłatami nawet wówczas, gdy po przedstawieniu wyceny nie zdecydujemy się na sprzedaż auta.
Jakie dokumenty potrzebne są przy sprzedaży auta do skupu?
Podstawowymi dokumentami, potrzebnymi do zawarcia umowy ze skupem aut, są: dowód rejestracyjny pojazdu oraz karta pojazdu (o ile została wydana). Przy finalizowaniu transakcji zostaniemy również na pewno poproszeni o okazanie:
- dowodu osobistego;
- potwierdzenia opłacenia składki OC (choć trzeba zaznaczyć, że sprzedaż samochodu bez ważnej polisy obowiązkowego ubezpieczenia również jest możliwa).
Jeżeli samochód jest własnością kilku osób, konieczne będzie również zapewnienie ich obecności przy zawieraniu umowy lub okazanie stosownych pełnomocnictw.
Ile skup aut płaci za nabywane pojazdy?
Najczęściej ceny zakupu pojazdów w skupie wynoszą ok. 80% ich wartości rynkowej. Nieco mniej otrzymamy jednak za samochód w bardzo złym stanie technicznym — powypadkowy, niesprawny lub zużyty w stopniu, który czyni jego naprawę nieopłacalną. Warto przy tym pamiętać, że całkowite ryzyko, związane z dalszą utratą wartości auta, ponosi skup. Również na jego barki spada poszukiwanie nabywcy pojazdu oraz przygotowanie auta do sprzedaży.
Ile trzeba czekać na zapłatę za sprzedane do skupu auto?
Najczęściej praktykowaną przez skupy aut formą rozliczeń jest zapłata gotówką. Co do zasady ma ona miejsce praktycznie natychmiast po zawarciu umowy. Wyjątkiem jest sprzedaż auta firmowego — w tym wypadku konieczne jest wystawienie faktury (w związku z tym zapłata za zbyty samochód następuje przelewem, na wskazany w tym dokumencie rachunek bankowy). Rozliczenia bezgotówkowe mogą być oczywiście stosowane również przy sprzedaży pojazdów, należących do osób prywatnych. Specjaliści wskazują, że taka forma zapłaty jest obecnie praktykowana coraz częściej.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.