Pielęgnacja samochodu - zabiegi zabezpieczające lakier

Samochód to dla jednych produkt użytkowi, inni zaś ze szczególnym zaangażowaniem dbają o jego wizerunek oraz sprawność. Miłośnicy motoryzacji wykonują wszelkiego rodzaju działania kosmetyczne, zapewniające sprane działanie pojazdu, a także utrzymanie w dobrej kondycji lakieru. Czym charakteryzuje się zewnętrzna pielęgnacja samochodu? Jakie czynności pomagają utrzymać wierzchnią warstwę w dobrym stanie? Które czynniki negatywnie wpływają na żywotność powłoki pojazdu?

Polerowanie lakieru w myjni Uni-Plus


Co wpływa na wygląd auta?


Na ogólny wizerunek samochodu, jak również jego stan największy wpływ mają warunki atmosferyczne, które wynikają z poszczególnych pór roku czy lokalizacji użytkowania. Negatywnym czynnikiem jest deszcz, śnieg oraz wilgoć. Stosowane środki ochrony jezdni, jak również ułatwiające poruszanie się po zaśnieżonych drogach, również dostają się do lakieru powodując wszelkiego rodzaju uszczerbki czy korozję.

W jaki sposób zabezpieczyć lakier przed niszczeniem?


Jedną z podstawowych czynności zabezpieczających wierzchnią warstwę pojazdu jest woskowanie. Działanie to nadaje lakierowi gładkość i połysk, jednocześnie odświeżając i uwydatniając kolor. Proces ten należy rozpocząć od przygotowania powierzchni. Przed woskowaniem i zabezpieczaniem powłoki należy wykonać polerowanie lakieru. W specjalistycznych myjniach, takich jak polerowanie lakieru Uni-Plus proces ten stanowi również podkład pod kolejne zabiegi pielęgnacyjne.

Auto po zabiegach w myjni Uni-plus

Folie ochronne


Kolejnym sposobem na to by zabezpieczyć lakier jest nałożenie folii ochronnej. Przyklejenie jej na wszystkie części pojazdu zabezpiecza zewnętrzną powłokę przez zarysowaniami, niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych czy środków chemicznych i czyszczących. Specjalnie dostosowana folia może być bezbarwna i nie zmienić koloru auta, jak również w pewien sposób upiększać lakier. Po zdjęciu tego rodzaju produktu, lakier wygląda jak sprzed procesu ofoliowywania. Pielęgnacja samochodu może również być wykonana w procesie glinkowania, czyli przecieranie zewnętrznej warstwy specjalnie wyprodukowanymi środkami w postaci glinki. Następnym krokiem ochrony jest dokładne spłukanie środka i osuszenie auta.

Powłoka polimerowa


Idealnym rozwiązaniem, które wpłynie na jakość lakieru jest zastosowanie specjalnej powłoki polimerowej, ceramicznej czy kwarcowej. Są to preparaty bazujące przede wszystkim na krzemionce. Substancja ta wytwarzana jest w postaci płynu, którego zadaniem jest krystalizowanie się, a co za tym idzie ochrona lakieru. Dzięki nałożeniu odpowiedniej grubości środka wytwarza się powłoka ochronna, która zabezpiecza przede wszystkim przed zarysowaniem, rdzą, odłamkami z jezdni czy temperaturą. Jakość, ilość warstw i twardość powłoki powinna być dobierana indywidualnie, ze względu na zalecenia producenta, lakier na aucie oraz jego stan.

Wszelkie prawa zastrzeżone.