Skip to main content

Pomoc psychologiczna w czasie pandemii

Pandemia koronawirusa to dla wielu osób wyjątkowa sytuacja egzystencjalna i psychologiczna. Aktywują się lęki, izolacja i utrata znanych procesów i rutyny mogą prowadzić do psychologicznej destabilizacji i zwiększania niepewności, a także coraz częściej objawia się syndrom, jakim jest brak produktywności. Właśnie dlatego pomoc psychologiczna w czasie pandemii dla każdego z osobna okazuje się niezbędna.

Pomoc psychologiczna Beata Załucka-Gosk

Jak zachować zdrowie psychiczne w czasach pandemii?

Co warto wiedzieć i do czego należy się stosować, aby nie popaść w depresję? Aby odpowiedzieć sobie na te pytania, nie zawsze potrzebny jest psycholog. Wiele informacji zawartych jest w internecie, czasopismach czy odpowiedniej literaturze tematycznej. Również w rodzinach i związkach partnerskich lęki i zmieniony, intensywny sposób życia razem mogą powodować stres i zwiększone napięcie.

Pomoc psychologiczna

Osoby cierpiące na depresję, zaburzenia lękowe, nałogi, zaburzenia związane z traumą lub inne choroby psychiczne są szczególnie narażone i zagrożone. Jest to tym bardziej prawdziwe, że oferty pomocy są chwilowo niedostępne, jak zwykle. W stresujących sytuacjach szczególnie ważne jest wsparcie psychologiczne. Wiedzą o tym wszyscy specjaliści psychospołeczni i psychoterapeuci, dlatego dostosowują swoją pracę do aktualnej sytuacji. Jednak ograniczenia wynikające ze środków zapobiegawczych pandemii są niestety nieuniknione również w tym przypadku.

Dbajmy o siebie i innych

Nawet jeśli jest to trudne: musimy dostosować się do tej sytuacji przez ograniczony, ale jeszcze nieokreślony czas. Należy pamiętać, że środki bezpieczeństwa zbiorowego służą ochronie nas wszystkich. Uświadom sobie, jaki jest cel kompleksowych działań zapobiegawczych. Zaakceptuj ograniczenia, które się z tym wiążą. Na całym świecie trwają prace nad możliwościami leczenia, ale to wymaga czasu.

Zachowaj dystans!

Nie jesteśmy bezbronni. Wszyscy możemy coś zrobić: chronić siebie i innych. Postępuj zgodnie z zaleceniami, aby uniknąć infekcji. Zaoferuj swoim sąsiadom pomoc, na przykład przy zakupach, zachowując dystans i przestrzegając zaleceń higienicznych: Solidarność dodaje sił! Rozważania możemy okazywać dystansem wobec innych, przestrzegając zaleceń higienicznych, ilości zakupów. Zastanów się nad swoimi mocnymi stronami. Bądź aktywny i kreatywny.

Pomoc psychologiczna online

Pomoc psychologiczna online

Rozmowy wideo, media społecznościowe lub rozmowy telefoniczne to dobre sposoby na utrzymanie kontaktu. Umawiaj się na spotkania z rodziną i przyjaciółmi za pośrednictwem tych kanałów. W szczególności regularnie dzwoń do starszych krewnych. Możesz także utrzymywać kontakty towarzyskie, pisząc listy lub kartki pocztowe.

Zdrowie fizyczne

Zachowaj, jak najlepiej potrafisz w tej chwili swoją codzienną strukturę i rutynę. Jedz regularnie i zdrowo. Poruszaj się i ćwicz sam lub z rodziną. Wolny czas wykorzystuj na rzeczy, które nie zostały zrobione lub na które dawno nie miałeś czasu. Użyj znanych metod, aby zmniejszyć napięcie i stres.

Skorzystaj z porad udzielonych telefonicznie lub, jeśli to konieczne, z numerów alarmowych. Skontaktuj się ze swoim psychoterapeutą, aby omówić dalsze postępowanie. Wyspecjalizowane kliniki psychiatryczne są nadal dostępne do przyjęć w nagłych przypadkach ostrego zagrożenia dla siebie lub innych.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Tamara · 1 lat temu
    Musiałam przerwać terapię ze względu na wybuch pandemii i nigdy nie byłam bardziej przerażona. Na szczęście z terapeutką szybko wróciłyśmy do sesji - tym razem w formie online. To był prawdziwy ratunek i z perspektywy czasu widzę, jak ta możliwość mi pomogła. 

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze komentarze

Zawsze myślałem, że klimatyzacja to tylko dodatkowy wydatek i niepotrzebne zużycie prądu, ale ten artykuł pokazał mi, że się mylę. Okazuje się, że nowoczesne urządzenia mogą być nie tylko efektywne, ...
Pamiętam, jak kiedyś wybrałam listwy w innym kolorze niż podłoga... Jednym słowem — tragedia! Nigdy już nie popełnię tego błędu. Warto odwiedź zaufany sklep, by pomógł nam dokonać tego (wbrew ...
Kamil 3 miesięcy temu Prywatna opieka dla Twoich dzieci
Moje dzieci chodzą do sprawdzonego przedszkola niepublicznego i z żoną jesteśmy bardzo zadowoleni z wyboru. Kiedy odbieramy dzieciaki, widzimy, że organizacja jest na wysokim poziomie, a wychowawczynie podchodzą do dzieci ...
Jestem z Tarnowa i bardzo polecam odwiedzenie tego miasta, jeśli ktoś jeszcze się zastanawia. Na pewno jest ono spokojniejsze niż te większe polskie miasta i można tu odetchnąć i odpocząć ...
Marlena 4 miesięcy temu Domowe sushi — jak je zrobić?
Cały czas myślę o wykonaniu sushi w domu, ale nie wiem, jak się do tego zabrać! Wykonywanie tego dania wydaje się mega skomplikowane i czasochłonne! Co więcej, mam już swoją ...