Rodzaje magazynów energii. Najlepsze magazyny (top3) w 2024 roku
Podczas wielu spacerów i codziennego funkcjonowania wśród przyrody, rzadko zdajemy sobie sprawę, że tak naprawdę jesteśmy otoczeni przez… energię. I co jeszcze mniej zdaje sobie sprawę – jesteśmy w stanie ją gromadzić. Jak tego dokonać? Czym są magazyny energii?
Całoroczne źródło energii
Brzmi jak nie z tego świata? Bo i po części takie jest – chodzi tu o energię słoneczną, która, jak powszechnie wiadomo, wytwarzana jest przez Słońce nieprzerwanie przez cały rok. Ale jak gromadzić tę energię? Tutaj z pomocą przychodzi fotowoltaika i firmy, które oferują montowanie paneli słonecznych. Pewnie wielu z was zastanawia się, ile kosztuje montaż paneli słonecznych oraz jak to się robi. Pomocną dłonią w tym służy Internet i takie strony jak https://appenergy.pl/ile-kosztuje-magazyn-energii/. Dzięki niewielkiemu wysiłkowi jesteśmy w stanie sprawdzić, ile kosztowałby taki magazyn energii, jak przekłada się on na oszczędność i – co najważniejsze – w jaki sposób możemy pomóc naszej planecie.
Gdzie i jak?
Miejsce tak naprawdę nie ma znaczenia, dlatego że energia słoneczna jest możliwa do pozyskania tam, gdzie jest silne nagromadzenie promieni słonecznych. Jeżeli jesteście z okolic Lublina, to firma APP Energy oferuje właśnie tam swoje usługi. Oczywiście ilość pozyskiwanej energii będzie zależna od tego, gdzie i pod jakim kątem ustawione są panele, ale nie ujmuje to faktu, że decydując się na montaż fotowoltaiki, jesteśmy w stanie całorocznie pozyskiwać prąd praktycznie za darmo.
Fotowoltaika APP Energy sp. z o.o
ul. Willowa 42a,
20-819 Lublin,
tel: 693 345 471
www: appenergy.pl
Czym są magazyny energii?
Magazyny energii elektrycznej to systemy, które odgrywają główną rolę w optymalizacji wykorzystywania energii słonecznej wyprodukowanej przez wcześniej wspomnianą fotowoltaikę. Częstym problemem na osiedlach mieszkaniowych są przerwy w dostawie prądu lub problemy techniczne z dystrybutorami – magazyny energii pozwalają na nieustanne wykorzystywanie wyprodukowanej energii bez konieczności oddawania jej do sieci, co przekłada się na lepsze oszczędności i więcej pieniędzy w naszej kieszeni. Dodatkowo ponadprogramowa nadwyżka energetyczna jest przechowywana, przez co może być później wykorzystana w okresach, gdy pozyskiwany prąd z paneli nie jest na najwyższych obrotach.
Najlepsze rodzaje magazynów energii w 2024 roku
1. Magazyny elektrochemiczne
Magazyny te wykorzystują reakcje chemiczne do przechowywania i uwalniania energii. Należą one do szerokiego grona zastosowań, niezależnie od wielkości skali, bowiem mogą być to zarówno telefony komórkowe, jak i wielkie panele słoneczne. Jednymi z najbardziej popularnych baterii wykorzystujących tego typu zastosowanie, są baterie litowo-jonowe, które odnajdują swoje zastosowanie praktycznie na większości obszarów energetyki. Wynika to przede wszystkim z wysokiej gęstości energetycznej, co oznacza, że mogą przechowywać dużą objętość energii na niewielkiej przestrzeni. Baterie litowo-jonowe cieszą się długą żywotnością, wysoką wydajnością oraz szybką reakcją na zmiany obciążenia. To właśnie to ostatnie wpływa na okres wielu lat korzystania z tego typu rozwiązania.
2. Baterie litowo-żelazowo-fosforanowe
Choć ich nazwa może powodować zawrót głowy, to nie można im odmówić przydatności. Tego typu baterie są doskonałym zamiennikiem tradycyjnych baterii litowo-jonowych, które oferują dłuższą żywotność oraz możliwość dostarczenia większej ilości cykli ładowania i rozładowania przed degradacją. Dzięki temu instalacje fotowoltaiczne stają się pewniejsze i lepiej znoszące wpływ czasu.
3. Baterie kwasowo-ołowiowe
Za tym wyborem z pewnością idzie dostępność. Choć są one powoli wypierane przed omówionych tu poprzedników, to nadal cieszą się popularnością i są godnym dla nich rywalem. Zawdzięczają to przystępności cenowej oraz szerokim polu zastosowań. Często można je spotkać w pojazdach oraz w systemach stacjonarnych dla magazynowania energii. Jeżeli szukacie taniego rozwiązania, które będzie spełniało swoje zadanie – warto zainteresować się bateriami kwasowo-ołowianymi, choć należy tu mieć na względzie ich żywotność, ponieważ są one mniej trwałe niż poprzednicy.
lub dodaj komentarz jako gość
Dodaj pierwszy komentarz.