Skip to main content

Self-publishing - jakie zyski i straty możesz ponieść, wydając książkę samodzielnie?  

Dodaj komentarz

 Polski rynek książki nie jest dla początkującego autora miejscem szczególnie przyjaznym. Wynika to w głównej mierze z faktu, że operujące na nim wydawnictwa niechętnie podejmują współpracę z twórcami nieznanymi szerszemu gronu czytelników. Nawet jednak wówczas, gdy pisarz przekona któreś z nich do jej nawiązania, musi liczyć się z wynikającymi z tego faktu ograniczeniami: najczęściej nie będzie mógł swobodnie dysponować swoją własnością intelektualną, a 90-95% zysków ze sprzedaży trafi do rąk wydawcy. Rozwiązaniem, które pozwala na uniknięcie tych problemów, jest self-publishing.

Samodzielna publikacja książki

Jakie zalety i wady ma samodzielna publikacja książki?

Oczywiście self-publishing ma zarówno zalety, jak i wady. Do tych pierwszych należą niewątpliwie kwestie finansowe - pisarz, który wydaje książkę samodzielnie, otrzymuje całość związanych z tym dochodów. Z zyskiem związane jest jednak również ryzyko: wszystkie działania, potrzebne do wydania dzieła, autor finansuje z własnej kieszeni. Może więc on, jeżeli efekt jego pracy nie znajdzie uznania w oczach czytelników, ponieść znaczące straty. Twórca musi też sam zatroszczyć się o dopracowanie książki, na przykład - o znalezienie dla niej korektora i redaktora. Na szczęście na rynku funkcjonują specjaliści, którzy zajmują się obiema tymi dziedzinami jednocześnie, tacy jak epitetykorekta.pl - skorzystanie z ich usług znacznie przyspieszy cały proces publikacji.

Jak przygotować książkę do druku?

Wydawana książka musi mieć również odpowiednią szatę graficzną, trzeba więc zlecić m.in. wykonanie projektu jej okładki. Warto też zadbać o możliwość łatwej jej identyfikacji - w artykule "Co to jest numer ISBN, jak go uzyskać i czy jest obowiązkowy" znajdziemy szczegółowy opis kwestii z tym związanych. Na barki self-publishera spada również poszukiwanie drukarni oraz ustalenie nakładu. Specjaliści zalecają rozsądek w tej ostatniej kwestii - lepiej zlecić późniejszy dodruk, niż pozostać z setkami niesprzedanych egzemplarzy. Wiele wydawanych obecnie książek ukazuje się też w wersji elektronicznej. Autor, który zdecyduje się na taką formę dystrybucji, musi zadbać, by jego dzieło było dostępne we wszystkich funkcjonujących na tym rynku formatach.

Jak wydać książkę samodzielnie?

Jakie koszty związane są z samodzielnym wydaniem książki?

Nie trzeba chyba dodawać, że wszystkie opisane wyżej działania kosztują. Nie jest to jednak koniec wydatków - książkę trzeba wszak jeszcze sprzedać. Konieczna może być więc kampania promocyjna, dobrym pomysłem jest też zainwestowanie w poświęconą jej stronę internetową (może być ona wykorzystana nie tylko jako reklama, lecz również jako platforma do sprzedaży naszej publikacji). W przypadku wydania książki w formie papierowej konieczne jest również zapewnienie odpowiednich warunków do przechowywania całego nakładu. I to jednak nie są jeszcze wszystkie koszty, z jakimi musi liczyć się osoba, wprowadzająca swoje dzieło na rynek. Zainteresowanym tym tematem polecamy stronę "Jak wydać książkę samodzielnie – self-publishing krok po kroku" - kompleksowo wylicza ona wszystkie związane z tym wydatki, rzeczowo informując o zaletach i wadach takiej formy zarobkowania.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.