Skip to main content

Self-publishing - jakie zyski i straty możesz ponieść, wydając książkę samodzielnie?  

 Polski rynek książki nie jest dla początkującego autora miejscem szczególnie przyjaznym. Wynika to w głównej mierze z faktu, że operujące na nim wydawnictwa niechętnie podejmują współpracę z twórcami nieznanymi szerszemu gronu czytelników. Nawet jednak wówczas, gdy pisarz przekona któreś z nich do jej nawiązania, musi liczyć się z wynikającymi z tego faktu ograniczeniami: najczęściej nie będzie mógł swobodnie dysponować swoją własnością intelektualną, a 90-95% zysków ze sprzedaży trafi do rąk wydawcy. Rozwiązaniem, które pozwala na uniknięcie tych problemów, jest self-publishing.

Samodzielna publikacja książki

Jakie zalety i wady ma samodzielna publikacja książki?

Oczywiście self-publishing ma zarówno zalety, jak i wady. Do tych pierwszych należą niewątpliwie kwestie finansowe - pisarz, który wydaje książkę samodzielnie, otrzymuje całość związanych z tym dochodów. Z zyskiem związane jest jednak również ryzyko: wszystkie działania, potrzebne do wydania dzieła, autor finansuje z własnej kieszeni. Może więc on, jeżeli efekt jego pracy nie znajdzie uznania w oczach czytelników, ponieść znaczące straty.

Twórca musi też sam zatroszczyć się o dopracowanie książki, na przykład - o znalezienie dla niej korektora i redaktora. Na szczęście na rynku funkcjonują specjaliści, którzy zajmują się obiema tymi dziedzinami jednocześnie, tacy jak epitetykorekta.pl - skorzystanie z ich usług znacznie przyspieszy cały proces publikacji.

Jak przygotować książkę do druku?

Wydawana książka musi mieć również odpowiednią szatę graficzną, trzeba więc zlecić m.in. wykonanie projektu jej okładki. Warto też zadbać o możliwość łatwej jej identyfikacji - w artykule "Co to jest numer ISBN, jak go uzyskać i czy jest obowiązkowy" znajdziemy szczegółowy opis kwestii z tym związanych.

Na barki self-publishera spada również poszukiwanie drukarni oraz ustalenie nakładu. Specjaliści zalecają rozsądek w tej ostatniej kwestii - lepiej zlecić późniejszy dodruk, niż pozostać z setkami niesprzedanych egzemplarzy. Wiele wydawanych obecnie książek ukazuje się też w wersji elektronicznej. Autor, który zdecyduje się na taką formę dystrybucji, musi zadbać, by jego dzieło było dostępne we wszystkich funkcjonujących na tym rynku formatach.

Jak wydać książkę samodzielnie?

Jakie koszty związane są z samodzielnym wydaniem książki?

Nie trzeba chyba dodawać, że wszystkie opisane wyżej działania kosztują. Nie jest to jednak koniec wydatków - książkę trzeba wszak jeszcze sprzedać. Konieczna może być więc kampania promocyjna, dobrym pomysłem jest też zainwestowanie w poświęconą jej stronę internetową (może być ona wykorzystana nie tylko jako reklama, lecz również jako platforma do sprzedaży naszej publikacji).

W przypadku wydania książki w formie papierowej konieczne jest również zapewnienie odpowiednich warunków do przechowywania całego nakładu. I to jednak nie są jeszcze wszystkie koszty, z jakimi musi liczyć się osoba, wprowadzająca swoje dzieło na rynek. Zainteresowanym tym tematem polecamy stronę "Jak wydać książkę samodzielnie – self-publishing krok po kroku" - kompleksowo wylicza ona wszystkie związane z tym wydatki, rzeczowo informując o zaletach i wadach takiej formy zarobkowania.

Self-publishing w 2024 roku - nowości

Self-publishing w 2024 roku: Trendy i prognozy

Rok 2024 przynosi nowe wyzwania i możliwości dla self-publisherów. Z jednej strony, dynamiczny rozwój technologii AI i narzędzi do automatyzacji procesów wydawniczych ułatwia tworzenie i promowanie książek. Z drugiej strony, rosnąca konkurencja wymaga od autorów większej kreatywności w podejściu do marketingu oraz dbałości o jakość publikacji. Aby odnieść sukces, warto śledzić nowe trendy, takie jak interaktywne e-booki i wykorzystanie platform społecznościowych do budowania relacji z czytelnikami.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Kaja · 1 miesięcy temu
    Od dłuższego czasu zastanawiam się nad wydaniem książki, nad którą pracuję już od kilku lat. Nie wiem, czy chcę upubliczniać moją twórczość, którą do tej pory pisałam do szuflady. Bardzo bym chciała mieć na półce profesjonalnie wydany egzemplarz i to mnie najbardziej motywuje do tego, żeby się jednak zainteresować procesem wydawniczym.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze komentarze

Wow, pierwszy raz spotykam się z takim pojęciem jak arteterapia. Bardzo ciekawy temat! Będę musiała też go wypróbować na własnej skórze! Macie jakąś godną polecenia arteterapeutkę w Warszawie? Będę wdzięczna ...
Od dłuższego czasu zastanawiam się nad wydaniem książki, nad którą pracuję już od kilku lat. Nie wiem, czy chcę upubliczniać moją twórczość, którą do tej pory pisałam do szuflady. Bardzo ...
Mimo że praktycznie dopiero rozpoczęły się wakacje, ja już myślę o Sylwestrze! 🤣 To mój ulubiony czas w roku — zima, święta z rodziną, Nowy Rok z najbliższymi. Myślę, że wasza propozycja ...
Zawsze myślałem, że klimatyzacja to tylko dodatkowy wydatek i niepotrzebne zużycie prądu, ale ten artykuł pokazał mi, że się mylę. Okazuje się, że nowoczesne urządzenia mogą być nie tylko efektywne, ...
Pamiętam, jak kiedyś wybrałam listwy w innym kolorze niż podłoga... Jednym słowem — tragedia! Nigdy już nie popełnię tego błędu. Warto odwiedź zaufany sklep, by pomógł nam dokonać tego (wbrew ...