Tajniki kuchni japońskiej - co to jest sushi i jakie są jego rodzaje?

Dodaj komentarz

Ostatnio coraz częściej w Polsce słyszymy o sushi i jego różnych rodzajach. Wielu koneserów zachwyca się japońską potrawą, wielu dopiero poznaje, niektórzy są już znawcami i wiedzą, który rodzaj sushi jest najlepszy i z czym należy go zjeść. Jaka tak naprawdę jest geneza sushi i jakie wyróżniami rodzaje rolek?

Czym jest sushi i skąd pochodzi?

Sushi to potrawa japońska, o której pierwsze wzmianki w historii Japonii pojawiają się już w 718 roku. Ten niesamowity przysmak kucharze przygotowują zazwyczaj z gotowanego ryżu zaprawionego octem ryżowym (profesjonalna nazwa japońska: su), a także z dodatków, jakimi są zwykle surowe owoce morza, wodorosty nori, kawałki ryby, tofu, warzywa, grzyby, czy ziarna sezamowate. W każdej restauracji japońskiej danie takie przygotowywane jest od razu po złożeniu przez klienta zamówienia, co za tym idzie, wszystkie składniki są całkowicie świeże. Sushi tradycyjnie spożywa się pałeczkami (po japońsku hashi), jednak dopuszczalne jest, aby jeść je po prostu palcami. Do tej potrawy dodaje się sos sojowy (shoyu), marynowany imbir (gari) - je się go między różnymi potrawami, aby oczyścić kubki smakowe, a także zielony chrzan wasabi, o intensywnym i charakterystycznym smaku. Podczas spożywania tej japońskiej potrawy nie zaleca się picia wody, gdyż w połączeniu z nią może zapychać. Do sushi poleca się pić zieloną herbatę. Tradycyjne sushi przygotowane według oryginalnej japońskej receptury zamówić można również w Krakowie! Restauracja Sushi Friends, mieszcząca się przy ul. Sebastiana Klonowica 26 na krakowskim Podgórzu (Tel: 736 244 188) oferuje najwyższej jakości świeże zestawy zawierające 70, 100, 200, a nawet 300 sztuk. Takie zestawy świetnie sprawdzą się podczas rodzinnego przyjęcia, czy imprezy z przyjaciółmi. 

Rodzaje sushi

Istnieje wiele rodzajów sushi, które możemy spotkać w menu japońskich restauracji. Najpopularniejsze rodzaje to: 

  • Maki - "sushi zwijane", najbardziej popularne, zwinięte w rulonik (owinięte wodorostami). Ten zwinięty "wałek" zawiera oczywiście ryż, ale także surową rybę lub warzywa. Ten rodzaj japońskiej potrawy podzielić można na: rozmiar (hoso-maki, chu-maki, a także futo-maki) oraz sposób podania (temaki i uramaki).
  • Sashimi Sushi - "sashimi" oznacza nic innego, jak "surowy produkt". Sashimi opiera się na surowej rybie, podawanej z ryżem.
  • Nigiri Sushi - sushi formowane w dłoni. Ryż, zwilżony wyżej wymienionym octem, formuje się w owalne paluszki. Na tak przygotowaną już potrawę kucharze kładą surową rybę, owoce morza, czy japoński omlet (tamago-yaki). Pomiędzy ryż, a rybę nakłada się odrobinę zielonego chrzanu wasabi. Sushi takie bez dodatku chrzanu nazywamy "sabinuki", czyli "bez wasabi").

Ciekawostką jest także to, iż japońscy imigranci w 1868 roku przybyli do Ameryki i otworzyli swoją restaurację Meiji. Przyrządzali w niej sushi, ale nie tylko. Zakorzeniając jednak w sobie amerykańską kulturę, kucharze wpadli na pomysł, aby zmienić trochę strukturę sushi, tak, by była bardziej amerykańska. Rodzaje te, znane do dzisiaj, stały się popularne po II wojnie światowej, a są nimi, np.: California Roll (California Maki), Spider Roll, Alaska Roll, czy Philadelphia Roll.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Wszelkie prawa zastrzeżone.