Co to jest transkrypcja i do czego służy?

Transkrypcja to zamiana nagrania audio na formę pisemną. Wersja profesjonalna definicji to przekształcanie głosek w symbole graficzne. Zapewne pierwsze wasze skojarzenie to przerabianie wywiadów słownych na tekstowe do gazet i artykułów internetowych. Mamy dwa rodzaje transkrypcji: naturalna oraz dosłowna. Dosłowna - przepisana słowo w słowo z usłyszanego nagrania i naturalna - w której można pominąć powtórzenia i westchnienia mówcy, by tekst czytało się przyjemniej.

Co o jest transkrypcja nagrania i na czym polega?

Transkrypcja polega na identycznym odwzorowaniu nagrania audio w dowolnym programie służącym do zapisu tekstowego na przykład w powszechnie znanym nam Microsoft WORD. Do nagrania głosu mogą posłużyć dyktafony, telefony oraz kamery. Zadanie wydaję się z pozoru łatwe, jednakże czasami zdarza się, że mamy do czynienia z zanieczyszczonym i niewyraźnym nagraniem. Z tymi też wartościami wiąże się cena transkrypcji. Im lepszej jakości nagranie tym łatwiejsze, dokładniejsze i tańsze będzie odtworzenie tekstowe. Zadaniem transkryptora jest także dopilnowanie, by czytany tekst był przejrzysty i przyjemny dla oka czytelnika. Szczegółowe informacje na ten temat można przeczytać w artykule: "Co to jest transkrypcja nagrania", zamieszczonym na blogu firmy Transkrypcje SpiszeTo, zajmującej się tego rodzaju działalnością.

Zastosowanie transkrypcji

Transkrypcja wykorzystywana jest najczęściej do wywiadów, ale także na przykład do badań jakościowych wykonywanych na rynku marketingu społecznego czy w medycynie. Co więcej znajduje także swoje zastosowanie w prawie. Szczególnie wszystkim znana jest transkrypcja e-protokołów, czyli zapis tekstowy tego co się dzieje na sali sądowej, wprowadzony w 2010 roku do Kodeksu Postępowania Cywilnego. Ponadto system ten został uznany za obowiązkowy w sprawach o wykroczenia, a także w rozprawach cywilnych. Tak też sumiennie napisana forma tekstowa staje się załącznikiem do protokołu i niepodważalnie utrwala przebieg posiedzenia sądowego. Z takich zapisów korzystają także adwokaci, którym transkrypcja szczególnie ułatwia pracę. Transkryptor na sali sądowej nie może w żaden sposób zmieniać usłyszanych słów ani ich znaczenia.

Wszelkie prawa zastrzeżone.