Skip to main content

Jak wybrać odpowiednie listwy wykończeniowe – Poradnik

Wybór odpowiednich listw przypodłogowych to wcale nie takie proste zadanie, jakby to się mogło wydawać. Stojąc przed podjęciem ostatecznej decyzji, należy rozważyć kilka czynników, tak by listwy idealnie współgrały z wnętrzem oraz stanowiły jego dopełnienie. Jak wybrać odpowiednie listwy wykończeniowe przeczytasz w naszym krótkim poradniku.

Jak dobrać odpowiednie listwy wykończeniowe do domu?

Czy warto dopasowywać listwy wykończeniowe do podłogi?

Dopasowanie rodzaju listw wykończeniowych do podłogi to najczęstsze kryterium wyboru. Umożliwia ono osiągniecie harmonii we wnętrzu oraz zapobiegnie sytuacji, w której zły kolor listwy przypodłogowej popsuje cały efekt wykończeniowy. Co więcej, zastosowanie listw wykończeniowych w tym samym odcieniu co podłoga sprawi, że pomieszczenie optycznie się powiększy. Niestety, jeśli zdecydujemy się na naturalną drewnianą podłogę, nie zawsze będzie istniała możliwość idealnego dopasowania kolorystyki listw wykończeniowych.

W przypadku europejskich, popularnych gatunków drzew, takich jak dąb, jesion oraz buk nie powinno to stanowić dużego wyzwania, jednak jeśli zdecydujemy się na drewno egzotyczne o niestałej kolorystyce, może pojawić się duży problem. Podobna sytuacja może mieć miejsce również w przypadku paneli podłogowych w fantazyjnych odcieniach. Decydując się na takie rozwiązanie, warto najpierw upewnić się, czy producent ma w swojej ofercie listwy wykończeniowe pasujące do tego modelu paneli.

Poszukując listw wykończeniowych, warto sprawdzić ofertę dostępną na stronie https://www.koragil.pl/oferta/listwy-wykonczeniowe/, gdzie znajdziemy wysokiej jakości wyroby takie jak deski oraz listwy z najlepszych gatunków drewna. KoraGil to gwarancja profesjonalizmu i dbałości o szczegóły, która zachwyci każdego.

Listwy wykończeniowe - Ćwierćwałki, kątowniki drewniane | Sklep z drewnem Kasinka Mała - KoraGil

Czy dopasowanie listw wykończeniowych do stolarki to dobre rozwiązanie?

Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie również dopasowywanie listw wykończeniowych do stolarki wewnętrznej. Można to robić na zasadzie podobieństwa lub kontrastu i w każdym z tych przypadków uzyskamy estetyczny i harmonijny efekt. Wyjątkowo prosta sytuacja występuje również wtedy, gdy stolarka w naszym domu jest lakierowana na dany kolor. W takim przypadku wystarczy jedynie polakierować na ten sam kolor dowolną listwę lub zakupić gotowe listwy.

Jak dopasować listwy wykończeniowe do koloru ścian?

Kolejnym dobrym rozwiązaniem będzie dopasowanie listw wykończeniowych, a następnie pomalowanie ich równocześnie ze ścianami. Pozwala to uzyskać wyjątkowo subtelny i elegancki efekt oraz zlikwiduje problemy z dopasowaniem odpowiedniego koloru listw w przypadku nietypowej podłogi. Co więcej, taki zabieg nie obniży optycznie pomieszczenia, co może wydarzyć się w przypadku listw wykończeniowych w kontrastowym kolorze.

Czy istnieją inne sposoby na dopasowanie listw wykończeniowych?

Ryzykownym, jednak stosunkowo ciekawym rozwiązaniem może być również zastosowanie listw wykończeniowych niepasujących kolorystycznie do żadnego elementu pomieszczenia. Przy zachowaniu umiaru i rozwagi powinno to dać ciekawy efekt, kiedy to listwa będzie pełnić wyraźnie dekoracyjną funkcję.

W takich przypadkach najczęściej korzysta się z listw stalowych i aluminiowych, które idealnie sprawdzają się w nowoczesnych i loftowych wnętrzach. Ciekawy efekt daje również zamontowanie listw w kolorze białym w pomieszczeniach, gdzie jedynym akcentem o tej barwie jest sufit. Wszystko zależy od naszej fantazji i upodobań.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Joanna L. · 3 miesięcy temu
    Pamiętam, jak kiedyś wybrałam listwy w innym kolorze niż podłoga... Jednym słowem — tragedia! Nigdy już nie popełnię tego błędu. Warto odwiedź zaufany sklep, by pomógł nam dokonać tego (wbrew pozorom) trudnego wyboru.

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze komentarze

Zawsze myślałem, że klimatyzacja to tylko dodatkowy wydatek i niepotrzebne zużycie prądu, ale ten artykuł pokazał mi, że się mylę. Okazuje się, że nowoczesne urządzenia mogą być nie tylko efektywne, ...
Pamiętam, jak kiedyś wybrałam listwy w innym kolorze niż podłoga... Jednym słowem — tragedia! Nigdy już nie popełnię tego błędu. Warto odwiedź zaufany sklep, by pomógł nam dokonać tego (wbrew ...
Kamil 3 miesięcy temu Prywatna opieka dla Twoich dzieci
Moje dzieci chodzą do sprawdzonego przedszkola niepublicznego i z żoną jesteśmy bardzo zadowoleni z wyboru. Kiedy odbieramy dzieciaki, widzimy, że organizacja jest na wysokim poziomie, a wychowawczynie podchodzą do dzieci ...
Jestem z Tarnowa i bardzo polecam odwiedzenie tego miasta, jeśli ktoś jeszcze się zastanawia. Na pewno jest ono spokojniejsze niż te większe polskie miasta i można tu odetchnąć i odpocząć ...
Marlena 4 miesięcy temu Domowe sushi — jak je zrobić?
Cały czas myślę o wykonaniu sushi w domu, ale nie wiem, jak się do tego zabrać! Wykonywanie tego dania wydaje się mega skomplikowane i czasochłonne! Co więcej, mam już swoją ...