Skip to main content

Prywatna wizyta u dentysty — ile kosztują poszczególne zabiegi stomatologiczne w 2023 roku?

Długi czas oczekiwania na wizytę, wąski zakres świadczeń refundowanych przez NFZ i skromna liczba gabinetów, współpracujących z tą organizacją - wszystkie te czynniki powodują, że zdecydowana większość Polaków korzysta z usług prywatnych stomatologów. Ile kosztują one w roku 2023?

Wizyta u dentysty w 2023 roku - ile kosztuje? Czy wybielanie zębów jest drogie?

Ile kosztuje wizyta u dentysty?

Oczywiście ceny usług zależą od wielkości miasta, w którym znajduje się konkretny gabinet. W naszych rozważaniach posłużymy się m.in. danymi, pochodzącymi ze strony Cennik usług dentystycznych — stomatolog Nowy Sącz, a więc dotyczącymi ośrodka o średniej wielkości. W przypadku tej placówki sama wizyta, w trakcie której specjalista dokona oględzin jamy ustnej i ustali plan dalszego leczenia, to koszt rzędu 100 złotych. Taka sama cena obowiązuje przy wizycie adaptacyjnej dziecka, pozwalającej młodemu pacjentowi oswoić się z gabinetem dentysty. 

Ile zapłacimy za założenie plomby?

Cena plomby zależy przede wszystkim od jej wielkości oraz materiału, z jakiego zostanie wykonana. We wspomnianym wcześniej gabinecie, zlokalizowanym  w Nowym Sączu, za nowoczesne wypełnienie kompozytowe zapłacimy od 220 do 300 złotych. Tańsze jest leczenie zębów mlecznych u dzieci — plomba w nich to koszt rzędu od 100 do 200 złotych. Warto dodać, że niektóre placówki pobierają również opłaty za znieczulenie (zwykle wynoszą one od 20 do 40 złotych). 

Cennik usług dentystycznych w 2023 roku - ile kosztuje prywatna wizyta u dentysty?

Ile wynosi koszt leczenia kanałowego w prywatnym gabinecie stomatologicznym?

Leczenie kanałowe (endodontyczne) polega na usunięciu zmienionej chorobowo miazgi zęba, wyczyszczeniu i zdezynfekowaniu jego kanałów oraz wypełnieniu ich specjalnym materiałem. Cena całej tej procedury wynosi we wspomnianym gabinecie od 500 złotych (w przypadku zębów jednokanałowych) do 1000 złotych (w przypadku czterokanałowych zębów trzonowych).

Znacznie droższe jest zwykle leczenie endodontyczne  pod mikroskopem — jego koszt to najczęściej 350-500 złotych za jeden kanał. W niektórych gabinetach do podanych cen należy doliczyć ponadto koszt wykonania zdjęcia RTG (od 30 do 50 złotych za zdjęcie pojedynczego zęba, od 65 do 100 złotych za zdjęcie pantomograficzne lub cefalometryczne).

Ekstrakcja zęba i protetyka — ile kosztują w roku 2023?

Niekiedy zęba nie da się uratować i konieczne jest jego usunięcie (ekstrakcja). Ceny tego zabiegu zaczynają się od 250 złotych. Droższa będzie ekstrakcja chirurgiczna (jej koszt wynosi od 300 do 450 złotych) lub usunięcie zębów mądrości (należy przygotować się na wydatek rzędu 500-800 złotych).

Niektóre spośród prywatnych gabinetów oferuje również usługi stomatologii protetycznej. Za koronę porcelanową na podbudowie metalowej zapłacimy w nich około 900 złotych, a za model pełnoceramiczny, zapewniający bardziej naturalne przenikanie światła — ok. 1500 złotych. Zwykle podobnie wyceniane są elementy mostu stomatologicznego (jedna korona to zazwyczaj odpowiednik jednego punktu w moście). Tańsza będzie proteza akrylowa (około 900 zł) lub szkieletowa (około 1800 zł).

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Asia · 5 miesięcy temu
    W tym roku miałam taki jeden nieoczekiwany wydatek, mianowicie leczenie kanałowe pod mikroskopem, które jest wspomniane w tym artykule. Zgadzam się z tym, że ten zabieg jest dużo bardziej kosztowny niż zwyczajne leczenie kanałowe, ale koniec końców jestem z niego zadowolona. Ostatnio możemy zaobserwować coraz wyższe ceny. Mojego zaufanego gabinetu stomatologicznego ta podwyżka niestety nie ominęła, ale trzeba mieć cały czas z tyłu głowy, że warto trzymać sobie jakąś kwotę na nieprzewidziane pilne wydatki.
  • Ten komentarz czeka na zatwierdzenie (jest widoczny tylko dla Ciebie).
    Paulina · 5 miesięcy temu
    Ciekawy wpis! Zdaję sobie sprawę, że wizyty u dobrego stomatologa nie należą do najtańszych, ale nie warto na tym oszczędzać! Sama próchnica może negatywnie wpływać na funkcjonowanie naszego organizmu! Polecam każdemu chodzić na profilaktyczną wizytę do dentysty, aby dbać o swój piękny uśmiech. 

Najnowsze wpisy

Najpopularniejsze wpisy

Najnowsze komentarze

Zawsze myślałem, że klimatyzacja to tylko dodatkowy wydatek i niepotrzebne zużycie prądu, ale ten artykuł pokazał mi, że się mylę. Okazuje się, że nowoczesne urządzenia mogą być nie tylko efektywne, ...
Pamiętam, jak kiedyś wybrałam listwy w innym kolorze niż podłoga... Jednym słowem — tragedia! Nigdy już nie popełnię tego błędu. Warto odwiedź zaufany sklep, by pomógł nam dokonać tego (wbrew ...
Kamil 3 miesięcy temu Prywatna opieka dla Twoich dzieci
Moje dzieci chodzą do sprawdzonego przedszkola niepublicznego i z żoną jesteśmy bardzo zadowoleni z wyboru. Kiedy odbieramy dzieciaki, widzimy, że organizacja jest na wysokim poziomie, a wychowawczynie podchodzą do dzieci ...
Jestem z Tarnowa i bardzo polecam odwiedzenie tego miasta, jeśli ktoś jeszcze się zastanawia. Na pewno jest ono spokojniejsze niż te większe polskie miasta i można tu odetchnąć i odpocząć ...
Marlena 4 miesięcy temu Domowe sushi — jak je zrobić?
Cały czas myślę o wykonaniu sushi w domu, ale nie wiem, jak się do tego zabrać! Wykonywanie tego dania wydaje się mega skomplikowane i czasochłonne! Co więcej, mam już swoją ...